İpli Skolyoz

Füzyonsuz Skolyoz™Füzyonsuz Skolyoz hastalığı, detaylı olarak tetkiklerinin alınması gereken hastalıklardan biridir. Bu hastaların tedavisinde dikkat edilen en önemli kural hastanın vücut yapısının operasyona uygun olmasıdır. Bu nedenle her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Hasta konforuna odaklanan kapalı (endoskopik) cerrahide küçük deliklerden omurlara girilir ve kamera vasıtası ile cerrahi işlemle vidalama işlemi yapılır.

Bu vidaların üzerine özel dişler gerdirilerek eğrilik düzeltilir. Bu sayede özellikle büyüyen çocukların omurgaları, hareketliliklerini korumak için vidaya takılan ip sayesinde gelişmeye devam edebilir. Füzyonsuz Skolyoz yöntemi sayesinde omurga eğriliğinin ilerlemesinin uzatılması terapötik olarak etkili hale gelir.

Füzyonsuz Skolyoz Ameliyatı Etkili midir?

Füzyonsuz Skolyoz ameliyatından sonra büyüme ve gelişme devam ederken eğrilik hemen %60-70 oranında düzeltilir. Operasyon sırasında, omurga dışbükey tarafa gerilir, vidalandıktan ve eğrilik biraz geliştirildikten sonra işleme devam edilir. Omurga kordonunun gergin tarafının büyümesi yavaşladığında diğer kısım istenilen yönde büyümeye devam eder ve eğrilik kendini düzeltir. Bu yöntemi kullanarak hastalarımız zaman içinde %100'e yakın bir iyileşme görebilmektedir.

Bebeklerde Füzyonsuz Skolyoz

Anne karnındaki bir çocuğun gelişimi sırasında ortaya çıkan omurga anormalliklerinin neden olduğu bir skolyoz türüdür. Bu hastalık ilk birkaç yılda hızla ilerler. Bu nedenle erken dönemde ortaya çıkan doğuştan skolyoz tedavisi genç yaşta cerrahi müdahale gerektirebilir. Ayrıca nörofibromatozis, çeşitli romatizmalar, osteogenezisimperfekta gibi çeşitli bağ dokusu hastalıkları, Marfan sendromu, EhlerDsanlos, omurga kırıkları, omurga enfeksiyonları, Morchio, Gaucher hastalığı gibi çeşitli metabolik hastalıklar ve bazı genetik sendromlar skolyoza neden olabilir.

Normal omurga arkadan bakıldığında düz, yandan bakıldığında eğridir. Bu kıvrımlar sırtta hafif bir şişkinlik (kifoz) ve belde bir çöküntü (lordoz) şeklindedir. Doğuştan olan olgularda asimetrik büyüme lateral ise skolyoz oluşur ve ön taraftaki kifoz artar.

Bant Gerdirme Yöntemi

Son zamanlarda karşılaşılan ameliyat gerektiren skolyozun standart tedavisi füzyondur (omurganın sabitlenmesi, hareket bozukluğu ve donma). Füzyon yöntemi eğriliğin konumuna göre önden veya arkadan yapılabilir. ipli skolyoz Ancak en sık uygulanan yöntem sırt ve/veya belin arkadan açılması ve omurganın vidalarla sabitlenmesidir.

Bu füzyonsuz skolyoz yöntemidir. Bu yöntemin en önemli dezavantajı omurganın hareketsiz olmasıdır. Bununla birlikte, ciddi sağlık ve güzellik sorunlarına neden olabilecek hastalıkları tedavi etmenin hala etkili bir yoludur. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için;

https://drgokhandemirkiran.com/ipli-skolyoz-ameliyati/ sitesinden destek alabilirsiniz.